top of page

Daňové přiznání 2023: Klíčové termíny, slevy a tipy pro OSVČ a zaměstnance

V České republice je podání daňového přiznání běžnou záležitostí pro mnoho lidí, ať už jde o zaměstnance, kteří do 15. února požádali svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně, nebo o podnikatele či jiné fyzické osoby. Jedinou výjimku mají OSVČ v paušálním režimu, které při splnění všech podmínek nemusí daňové přiznání podávat. 


Do daňového přiznání musíte uvést všechny své příjmy, tudíž:


  • Příjmy ze zaměstnání

  • Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti

  • Příjmy z pronájmu

  • Příjmy z kapitálového majetku – např. podíly na zisku, licenční poplatky nebo úroky

  • Ostatní příjmy, které nespadají do žádné z předchozích kategorií 


Zde jsou klíčové informace o tom, kdy a jak podat daňové přiznání za rok 2023 a co vše si můžete z daní odečíst a jaké slevy uplatnit. Na závěr si pak povíme pár aspektů, které budou důležité pro OSVČ a podnikatele, kteří letos zvažují pořízení nemovitosti.


Termíny pro podání daňového přiznání v roce 2024:


  • 2. dubna 2024: Papírové podání - Pokud preferujete papírovou formu, formuláře a pokyny k jejich vyplnění jsou dostupné na webu Finanční správy nebo na podatelnách finančních úřadů. Papírové podání se však kvůli vyšší administrativní zátěži a riziku chyb nedoporučuje.

  • 2. května 2024: Elektronické podání pro fyzické osoby (FO) - Nejvhodnější způsob je podání přes Online finanční úřad, k přihlášení lze využít například bankovní identitu, mobilní klíč nebo datovou schránku.

  • 1. července 2024: Podání daňového přiznání zpracované daňovým poradcem pro FO, která má povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.


Jak si snížit daňovou povinnost?


V České republice existuje řada slev a položek, které si můžete odečíst od základu daně, čímž snížíte daňovou povinnost. Detailně se zastavíme u položek finančního trhu, kde vznikají chyby a omyly a kde často dostávám dotazy.


Mezi nejběžnější položky snižující základ daně patří:


Slevy na dani:


  • Sleva na poplatníka: Výše slevy na poplatníka je 30 840 Kč ročně (měsíčně 2 570 Kč). Tuto slevu může uplatnit každý, kdo má alespoň nějaké zdanitelné příjmy. Platí to i pro pracující důchodce.

  • Sleva na dítě: 1 267 Kč měsíčně za první, 1 860 Kč za druhé dítě, 2 320 Kč měsíčně za třetí a další dítě. U dětí se ZTP/P se limity zdvojnásobují). Slevy lze uplatňovat do 18 narozenin dítěte, u dále studujících až do 26 let věku. K DP je pak nutno přiložit potvrzení o studiu.

  • Sleva na manželku/manžela: Může ji využít i registrovaný pár. Nárok na ni vzniká, pokud žijete se společnou osobou, jejíž příjmy nepřesáhly 68 000 Kč za minulý rok. Sleva činí 24 840 Kč (u osob, které jsou držiteli průkazu ZTP/P se pak výše zdvojnásobuje). Pro rok 2024 už bude možno jen u osoby vychovávající dítě do 3 let věku.

  • Sleva na studenta: Pokud jste za rok 2023 při studiu podnikali, je možné dosáhnout slevy až 4 020 Kč ročně, tj. 335 Kč měsíčně, pokud jste statut studenta plnili jen část roku (do 26 let věku, studium denní formou). Sleva, která bude pro rok 2024 zrušena.

  • Sleva na invaliditu: Pracující invalidní důchodce si dle stupně invalidity odečítá 2 520 Kč ročně, tj. 210 Kč měsíčně při invaliditě I. a II. st a 5 040 Kč ročně, tj. 420 Kč měsíčně za invaliditu III. stupně.

  • Sleva za školku, školkovné: 17 300 Kč za každé dítě. Sleva, která bude pro rok 2024 zrušena.


Další odečitatelné položky:


  • Úroky z hypotéky a úvěrů ze stavebního spoření: Zde je podstatné, že se jedná o úvěr na bydlení pro Vaši bytovou potřebu nebo Vašeho příbuzného v přímé linii, tj. dětí, rodičů, prarodičů a jedná se o trvalé bydlení, nikoliv rekreace či pronájem (tedy investiční nemovitost). Nelze ani uplatňovat úroky z tzv. neúčelových (amerických) hypoték. U výše odpočtu je zde potřeba rozlišovat datum, kdy jste si hypotéku sjednali (respektive koupili nemovitost, kterou financujete hypotékou, či ji začali stavět). V případě hypoték sjednaných do roku 2020 včetně je maximální výše odpočtu 300 000 Kč. Od 1. 1. 2021 si můžete od základu daně odečíst maximálně 150 000 Kč za rok. Pokud jste refinancovali hypotéku, která souvisela s pořízením nemovitosti před rokem 2020, stále uplatňujete původní pravidla, pokud však při refinancování navyšujete hypotéku např. kvůli rekonstrukci, už se na Vás bude vztahovat limit nový. Pokud je v úvěru více účastníků, např. oba manželé, zvažte, pro kterého z manželů je uplatnění úroků z úvěru výhodnější.

  • Penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření:  Novela důchodové reformy je platná až od 1.1.2024 tudíž nové parametry se budou uplatňovat až při podávání DP za rok 2024. Aktuálně tak při odevzdání DP za rok 2023 platí ještě původní parametry.  Základním parametrem, kdy lze platby do „penzijka“ odečíst je pravidlo 60/60, tedy smlouva je nastavena v délce trvání alespoň 60 měsíců a zároveň minimálně do dosažení věku 60 let. Nejčastější dotazy a omyly se však týkají odečtů. Pokud si na „penzijko“ přispíváte do částky 1,000 Kč/měs, čerpáte státní podporu a není nárok na daňový odpočet. Daňový odpočet snižujete až ve chvíli, kdy Vaše vlastní příspěvky převyšují tuto částku. Do tohoto vkladu se nezapočítávají příspěvky zaměstnavatele.  Od daňového základu si můžete odečíst na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření maximálně 24 000 Kč. To znamená, abyste si odečetli plných 24 000 Kč, museli byste ročně vložit 36 000 Kč (tj. 3 000 Kč měsíčně). 

  • Příspěvky na životní pojištění:  I zde si lze odečíst maximálně 24 000 Kč ročně. Podle zákonů o daních z příjmů si každý rok můžete od základu daně odečíst vámi zaplacené pojistné na Vaše životní pojištění až do výše 24 000 Kč. Taková pojistka je v daňovém režimu, kde nejsou možnosti mimořádných výběrů a pojistník je totožný z pojištěnou osobou.  Dále zde platí pravidlo 60/60, tj. že pojistka je sjednána v délce trvání min. 5 let (60 měsíců) a zároveň ukončení smlouvy nastane nejdříve v 60 letech účastníka. Obě tyto podmínky musí platit současně. Pojistná částka, která lze daňově odečíst se týká investiční části a nejčastěji rizika smrti. Ostatní riziková a úrazová připojištění nejsou odečitatelnou položkou. Stejně tak se do částky nepočítá příspěvek zaměstnavatele.  Přesnou výši odečitatelné částky Vám vystaví, stejně jako v případě „penzijka“ Vaše pojišťovna na začátku roku a výpis naleznete nejčastěji na portálech Vašich pojišťoven nebo v emailových schránkách, pokud jste souhlasili s elektronickou komunikací. Pokud jste potvrzení neobdrželi neváhejte kontaktovat svého finančního poradce nebo příslušnou pojišťovnu.  Pamatujte, že v případě nedodržení výše uvedeného pravidla 60/60, tj. ukončení smlouvy předčasně (pozn. platí i pro „penzijko“), je nutné smlouvu zpětně dodanit až 10 let. Výjimku tvoří situace, kdy Vám vznikne nárok na starobní důchod nebo invaliditu třetího stupně nebo v případě úmrtí, kdy pozůstalí nemají povinnost dodaňovat. Dále v případech, kdy odkupné bude převedeno napřímo na novou smlouvu životního pojištění, která je v daňovém režimu.

  • Dary finanční a darování krve: minimální výše finančního daru je 1,000 Kč nebo musí přesáhnout 2% základu daně. Maximálně však do výše 30% základu daně. Za jeden odběr lze odečíst 3 000 Kč, dárci kmenových buněk, kostní dřeně či orgánů pak 20 000 Kč. 

  • Náklady na vzdělání: lze odečíst výdaje za zkoušky profesní kvalifikace, a to do výše max. 10 000 Kč ročně, u osob se ZP 13 000 Kč, u osob TP 15 000 Kč, pokud ji poplatník absolvoval úspěšně. Sleva, která bude pro rok 2024 zrušena.

  • Odborové příspěvky: odečet je maximálně 3 000 Kč nebo max. ve výši 1,5% zdanitelných příjmů. I tato sleva bude pro rok 2024 zrušena.


Důležité:


  • Nezapomeňte si uschovat veškeré doklady, které prokazují Vaše nároky na odpočet.


Tipy pro vyplňování daňového přiznání:


  • Využijte online formulář na webu Finanční správy.

  • Pečlivě si prostudujte pokyny k vyplnění daňového přiznání.

  • V případě nejasností se obraťte na daňového poradce.

  • Nezapomeňte daňové přiznání podat včas, abyste se vyhnuli sankcím.


Závěrem: Tipy a rady pro OSVČ a podnikatele zvažující hypotéku v roce 2024


Pro OSVČ nebo majitele firmy je optimalizace daňového základu klíčová. Ale pozor, pokud v roce 2024 uvažujete o pořízení nemovitosti na hypotéku, je důležité mít na paměti, že Vaše daňové přiznání hraje pro banky rozhodující roli. Vaše oficiálně deklarovaný příjem v něm je totiž pro ně jediným hmatatelným dokladem o Vaší schopnosti splácet.

Nejednou se setkávám s klienty, kteří mi řeknou, že mají měsíční příjem 70 tisíc, ale když pak společně nahlédneme do jejich daňového přiznání, čísla často ukazují úplně jiný příběh – někdy dokonce o polovinu nižší. Protože banky vyžadují pro posouzení Vaší úvěrové žádosti jedno až dvě daňová přiznání, je klíčové myslet na tuto skutečnost již při přípravě daňového přiznání za předchozí rok.


Mé doporučení: 


Než se pustíte do vyplňování daňového přiznání za rok 2023, promluvte si se svým finančním poradcem. Stačí, když mu pošlete Vaše předběžné daňové přiznání. On pak může vyčíst klíčová čísla a vložit je do kalkulaček různých bank. A rozdíly u jednotlivých bank jsou opravdu značné, někdy až v desítkách tisíc. Takto získáte jasnou představu o tom, jak na tom jste s bonitou, jaké máte možnosti a jak vysoký úvěr byste mohli získat. To Vám umožní před samotným podáním daňového přiznání zvážit, jestli je Váš příjem dostatečný, nebo jestli nechcete zkusit trochu "povolit uzdu" té optimalizaci.

Pamatujte, daňové přiznání za rok 2023 Vás bude provázet až do podání nového přiznání v roce 2025. Nezavírejte si tedy dveře předčasně. Plánování a komunikace s Vaším finančním poradcem mohou znamenat rozdíl mezi získáním Vašeho vysněného domova a nutností odložit tento krok na později.



Comments


Přihlaste se k odběru novinek!

Děkujeme, že jste se přihásili!

bottom of page